SPOTKANIE Z KRÓLOWĄ

0

Twórczyni legendarnych ogrodów, władczyni starożytnej Babilonii i Asyrii, córka bogini, królowa, wojowniczka, jedna z najpotężniejszych władczyń, jakie kiedykolwiek chodziły po ziemi – jest bohaterką najnowszej książki Ewy Kassali. „Semiramida” to najnowsza powieść z trylogii o wyjątkowych kobietach z Biblii. Już 15 października, na Zamku Piastowskim w Raciborzu, odbędzie się „Spotkanie z królową”, czyli wieczór autorski z Ewą Kassalą, która przybliży nam historię i legendę królowej Semiramidy.

Ewa Kassala jest autorką cyklu powieści, w tym jedynej na świecie trylogii o królowych Egiptu. „Semiramida”, po „Królowej Saby” i „Marii Magdalenie”, domyka trylogię o wyjątkowych kobietach, których losy zapisane zostały w Biblii. Jej książki znalazły czytelników także za granicą, tłumaczone są na języki angielski i hiszpański. „W swoich pracach Ewa Kassala łączy szerokie naukowe zgłębianie tematu (każda książka powstaje przy konsultacji z historykami) z literackim talentem, dzięki czemu czytelnik może poczuć atmosferę starożytnego świata. Może iść krok w krok z bohaterkami z legend i zamiast zakurzonej historii, doświadczać prawdziwych emocji, dylematów i wątpliwości, z jakimi borykały się bohaterki.” – czytamy w jednej z recenzji.
Ciekawostką niech będzie to, że przy powstawaniu „Semiramidy” konsultantem w zakresie taktyk i strategii wojennych był gen. Mieczysław Bieniek, dowódca sił NATO, stacjonujących na terenach, na których toczy się akcja powieści. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Videograf S.A.

– Przesłaniem moich książek jest to, że każda z kobiet, każda z nas, ma szansę, stać się legendą. Czasem, jedyna rzecz, jaką trzeba zrobić, to odważyć się postawić jeszcze jeden krok naprzód i wziąć przeznaczenie w swoje ręce. Mam nadzieję, że wieczór na raciborskim zamku dla każdej z przybyłych pań będzie spotkaniem z królową, czyli z samą sobą. – zachęca Ewa Kassala.

Autorka, poza dorobkiem literackim, od wielu lat angażuje się także w działania społeczne. To ona sprowadziła do Polski organizację non-profit Dress for Success, pomagającą kobietom wrócić na rynek pracy. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, takich jak: „Pierścień stulecia niepodległości RP”, „Bizneswoman Roku”,„Queen of Charity”, „Chapeau Bas”, „Szafirowa Róża” czy „Ekolaury”. Była założycielką i współwłaścicielką bezpłatnego magazynu dla kobiet „Lady’s Club”. Wielu Raciborzan ciepło wspomina jej wkład w pierwsze edycje „Gwiazdki Serc”, charytatywnego przedsięwzięcia, które do dziś pomaga potrzebującym. Ewa Kassla to bowiem nazwisko rodowe Doroty Stasikowskiej-Woźniak.

Spotkanie z pisarką będzie miało wyjątkową oprawę. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz kolekcji ubrań „New Babilon”, inspirowanych powieścią, zaprojektowanych specjalnie na premierę książki. Zaprezentują je raciborzanki (z zamieszkania lub też wykonywanej tu pracy), znane ze swej działalności zawodowej lub społecznej, inspirujące, wspaniałe, pełne pasji.

Twórczynią kolekcji jest Agata Tucka-Marek, właścicielka marki Five Foule, szyjącej ekskluzywną odzież dla jeźdźców i miłośników koni. Była też konsultantką w zakresie królewskich strojów dla królowej Semiramidy i jej wierzchowca.

– Kiedy Ewa Kassala zaprosiła mnie do swojego świata Semiramidy, ukazał mi się nieznany dotąd świat: starożytny Babilon z bezkresnym błękitem bramy Isztar i oczywiście cudem wiszących ogrodów. Inspiracji dla moich projektów zawsze szukam w sztuce ale tym razem bogactwo i różnorodność Babilonu przerosły moje oczekiwania; piękno architektury, wyrobów artystycznych i dzieł sztuki. Wysoka kultura ubioru w Babilonie, przebogate wzornictwo, poziom produkcji tkanin, a także technologia pozyskiwania kolorów oraz zdobienia strojów, stawiało bardzo wysoką poprzeczkę stworzenia stroju jeździeckiego Semiramidy, nawet w XXI wieku. – mówi Agata Tucka-Marek. W planie spotkania przewidywane są także inne atrakcje.

Wieczór autorski z Ewą Kassalą odbędzie się 15 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Uwaga: ze względu na zachowanie procedur bezpieczeństwa wymagana jest rejestracja uczestników: http://bit.ly/WieczorAutorskiEwaKassala

 

Share.

About Author

Comments are closed.