[social] [social_icon link="https://twitter.com/BiznesMediaPR" title="Twitter" type="twitter" /] [social_icon link="https://plus.google.com/u/0/112258390240164553541/posts" title="google" type="google" /] [social_icon link="https://www.facebook.com/BiznesMediaPR" title="Facebook" type="facebook" /] [/social]
O nas

BIZNESMEDIAPR

Szybki kontakt:

BIZNESMEDIAPR.pl
Grupa Adventure Media
47-400 Racibórz
ul. Stefana Batorego 7/2 III p.
tel. 32 724 28 84
tel./fax.: 32 417 01 70
e-mail: biuro@adventure.media.pl

Popularne posty

Opolski Ekspres Dęty na stacji Racibórz

0

VIII edycja projektu zapoczątkowanego przez opolskiego kompozytora i dyrygenta Przemysława Ślusarczyka „Kolej na orkiestrę”, 20 maja zawita do Raciborza. Przedsięwzięcie wpisuje się w jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi i Opolu. Miasta te w przeszłości były najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi Górnego Śląska. 
„Kolej na orkiestrę czyli Opolski Ekspres Dęty” to projekt, który ma swój początek w 2010 roku. Przemysław Ślusarczyk, opolski kompozytor i dyrygent oraz manager kultury, opracował ideę akcji i wymyślił markę Opolskiego Ekspresu Dętego. Wspólnie z Politechniką Opolską, Urzędem Marszałkowskim i opolskimi Przewozami Regionalnymi został zaplanowany kształt akcji i przygotowanie techniczne. Autorką hasła „Kolej na orkiestrę” jest Lucyna Sterniuk-Gronek z Politechniki Opolskiej. Ramy projektu nie zmieniły się do dzisiaj. Cele, które od początku przyświecają akcji, to promocja działań kulturalnych i kolejowych krajobrazowych szlaków turystycznych. Organizatorzy chcą także podkreślić fakt, że transport kolejowy jest ekologiczny.

– Od 2006 zacząłem formowanie składu orkiestry Politechniki Opolskiej, rok później zrealizowałem autorski cykl „Muzyczne impresje”. Najpierw miejscem koncertów była Politechnika Opolska, potem cała Opolszczyzna. W tym momencie działania są realizowane również na terenie województw ościennych. Któregoś dnia, zastanawiałem się nad nowymi możliwościami prezentacji Politechniki Opolskiej. Jechałem pociągiem i zobaczyłem muzyków z orkiestry dętej wsiadających na stacji Oława. Pomyślałem, żeby zrealizować coś, co łączyłoby kolej, turystykę krajoznawczą i orkiestry dęte – jedną ze śląskich wizytówek – wspomina Przemysław Ślusarczyk.

Ta nietuzinkowa forma spotkań z kulturą przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Podczas podróży, uczestnicy mogą zapoznać się z ciekawostkami turystycznymi, przewidziane są także pokazy inżynierii kolejowej. W trakcie siedmiu edycji wszystkie miejsca w pociągu były zapełnione. Po bilety-miejscówki sięgają nie tylko dorośli, ale również młodzież i dzieci. Dla najmłodszych przygotowane są zawsze drobne pamiątki z tej niezwykłej podróży. Ludzie witają „ekspresową” orkiestrę z entuzjazmem; często w strojach paradnych, z uśmiechem na ustach i ciastem dla orkiestrantów.

Co roku trasa muzycznego pociągu jest modyfikowana. W tym roku wyrusza on z Opola o godzinie 10.00. Według rozkładu zatrzymuje się na czterech stacjach. Na peronach stacji Opole Główne, Gogolin, Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle i Racibórz, przewidziane są prezentacje muzyczne ekspresowej orkiestry. Na stacji Racibórz (przyjazd 12:09) pociąg zatrzymuje się na dłużej, bo poza koncertem wszyscy uczestnicy akcji mają okazję zwiedzić miasto wraz z przewodnikiem. Po wizycie w Raciborzu, pociąg wraca do Opola tą samą trasą.

W tym roku wybór padł na Racibórz. Wspólnie z organizatorami tj. opolskimi Przewozami Regionalnymi, Urzędem Marszałkowskim i Politechniką Opolską, zdecydowaliśmy o tym jednogłośnie. Zarówno Opole jak i Racibórz obchodzą w tym roku bardzo ważny jubileusz – 800-lecie nadania praw miejskich. Obydwa miasta były w przeszłości stolicami Górnego Śląska i ważnymi ośrodkami gospodarczymi. Kolejnym argumentem był fakt, że „Opolski Ekspres Dęty” nigdy wcześniej nie odwiedził tego miasta. Przewozy Regionalne chcą także zaprezentować nowy tabor, który niedługo będzie regularnie kursował na trasie Racibórz – Opole Główne – Wrocław Główny – wyjaśnił opolski kompozytor.

Kontynuacją akcji „Kolej na orkiestrę” jest cykl imprez „Z orkiestrą po Odrze – filharmonia na statku” i „Z orkiestrą po zamkach i pałacach”. Wydarzenia organizowane przez Politechnikę Opolską we współpracy z Opolską Organizacją Turystyczną. Wszystkie te akcje pomysłodawcy Przemysława Ślusarczyka otrzymały wyróżnienie: Najlepszy Projekt Turystyczny województwa opolskiego. Dyrygent za swój wkład w szerzenie kultury i promocji Opolszczyzny otrzymał w 2015 roku Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego, a w 2016, w Plebiscycie „Złote spinki” wyróżnienie. Jako kompozytor był nagradzany na zagranicznych konkursach kompozytorskich.

Na zainteresowanych wzięciem udziału w imprezie czekają bezpłatne bilety u patronów medialnych akcji. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: www.kolejnaorkiestre.art.pl i na FB www.facebook.com/kolejnaorkiestreczyliopolskiekspresdety

Fot. Archiwum Przemysława Ślusarczyka

Share.

About Author

Comments are closed.