Jeszcze zdążysz się zapisać na wyjątkowy, leśny półmaraton w Kuźni Raciborskiej!

0

Już 14 kwietnia br. odbędzie się III Kuźniański Półmaraton Leśny RAFAMET 2018. Podczas briefingu prasowego zaprezentowano koszulkę przygotowaną dla uczestników sportowego święta. Specjalne, przestrzenne pamiątkowe medale pozostaną niespodzianką aż do dnia wydarzenia. Biegacze będą mieli do pokonania dystans ponad 21 km ścieżkami lasów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. W tym roku organizatorzy przygotowali także atrakcję dla miłośników… chodzenia z kijkami – na osoby uprawiające Nordic Walking czeka trasa o długości 10 km.

Spotkanie dla mediów rozpoczęło się od wyświetlenia krótkiej filmowej relacji z poprzedniej edycji wydarzenia. Określanie „bieg w czterech porach roku” najlepiej oddaje kaprysy pogody, z którymi zmierzyli się zawodnicy. Wówczas zawody ukończyło 155 osób, w tym roku zapisało się ponad 200 biegaczy, a nadal można zgłaszać swój udział w wydarzeniu.

Bieganie w wyjątkowych okolicznościach przyrody
Jak było widać w materiale filmowym, mimo niesprzyjającej aury wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Impreza była udana, mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie – powiedział Michał Fita, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, organizator wydarzenia.
Współorganizatorami biegu są Urząd Miast Kuźnia Raciborska, OSP Kuźnia Raciborska, a także Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, po którego lasach wiedzie (atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki) trasa o długości 21 097,5 metrów. – Cieszymy się, że już po raz trzeci lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, mieszczące się pomiędzy Kuźnią Raciborską a Rudami, będą mogły gościć biegaczy. Tu, na Śląsku, las pełni funkcje społeczne, a jedną z nich jest możliwość biegania wśród drzew, utwardzonymi drogami. Smaczku dodaje fakt, że zdecydowana część trasy jest wyznaczona na terenach, które ucierpiały w czasie wielkiego pożaru w 1992 roku. Las odradza się nie tylko w wymiarze przyrodniczym, ale także społecznym – podkreślał Robert Pabian, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Zawodnicy pobiegną asfaltowo-szutrowymi ścieżkami: dystans jest malowniczy, a jednocześnie bezpieczny. Nadleśniczy Robert Pabian przypomniał, że huragan, który spustoszył w lipcu ubiegłego roku Kuźnię Raciborską nie dotknął terenu, po którym poruszać się będą biegacze. Jak dodał, trasa jest sprawdzana przed samym biegiem, sportowcy mogą więc czuć się bezpiecznie.

Również po raz trzeci wydarzenie wspiera firma RAFAMET S.A., która jest nierozerwalnie związana z Kuźnią Raciborską. – To kapitalna impreza na terenie miasta, w którym znajduje się nasza firma! Chcemy uczestniczyć w jego promowaniu również poprzez wydarzenia sportowe tak atrakcyjne jak biegi długodystansowe. Imponuje nam pasja oraz waleczność zawodników, z radością wspieramy inicjatywy promujące zdrowy styl życia – mówił E. Longin Wons, Prezes Zarządu firmy RAFAMET S.A.

Tegoroczne nowości: Nordic Walking, specjalne koszulki i przestrzenny medal
W tym roku wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę (poprzednie dwie edycje odbyły się w niedzielę).
Nowością jest także „Dyszka z Kija”, czyli wydarzenie adresowane do osób w każdym wieku, które uprawiają Nordic Walking. Rajd rozpocznie się o godzinie 9:00. Dla zawodników, którzy najszybciej pokonają leśną trasę o długości 10 km także przewidziano nagrody. Szczegółowe informacje są dostępne w regulaminie zawartym na Fanpage MOKSiR Kuźnia Raciborska, pod adresem www.facebook.com/kuzniakultury.
W związku z leśnym charakterem wydarzenia, patronat honorowy nad nim sprawuje Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Z uwagi na zaangażowanie w rajd wolontariuszy z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, patronem honorowym biegu jest także Minister Sprawiedliwości.

Podczas spotkania prasowego premierowo zaprezentowano również koszulki wykonane przez „śląskich majstrów druku i krawiectwa”, czyli firmę Warsztat Koszulkowy z Zabrza. Koszulka techniczna wyróżnia się pełnym nadrukiem i – jak przystało na leśny półmaraton – znajdującymi się na niej liśćmi w soczystym odcieniu zieleni. Jak głosi metka, to koszulka „o sportowym usposobieniu, z przeznaczeniem do pokonywania własnych barier i słabości”.

Dla biegaczy, którzy zameldują się na mecie przygotowano także pamiątkowe, przestrzenne medale. Jak zapowiada Michał Fita, z uwagi na ich wyjątkowy kształt i liczne detale, przygotowanie medali wymaga wielkiej precyzji, ale efekt końcowy będzie wart wysiłków. Projekt póki co jest owiany tajemnicą i pozostanie niespodzianką aż do dnia zawodów.
Sportowcy otrzymają pakiet startowy i posiłek regeneracyjny. O profesjonalną rozgrzewkę zadba BOB SPORT CENTER z Kuźni Raciborskiej, natomiast zespół studentów-masażystów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu ułatwi regenerację organizmu po biegu.

Dla najlepszych zawodników w kategorii OPEN przygotowano nagrody pieniężne oraz puchary, a zwycięzcy kategorii wiekowych (K 18-29; K 30-39; K 40-49; K 50+; M 18-29; M 30-39; M 40-49; M 50+) otrzymają nagrody rzeczowe.
Organizator przewidział także nagrody dla Najlepszego Leśnika i Najlepszej Mieszkanki/ Najlepszego Mieszkańca Gminy Kuźnia Raciborska. Specjalne upominki będą czekały także na pracowników firmy RAFAMET, którzy najszybciej zameldują się na mecie.
Jedyną swego rodzaju pamiątką dla zawodników, ale także kibiców będą sadzonki drzew, które będzie można otrzymać podczas wydarzenia.

Informacje organizacyjne
Bieg rozpocznie się o godz. 10:00, w sobotę, 14 kwietnia br. przy ul. Tartacznej w Kuźni Raciborskiej. Limit czasu wynosi 3 godziny.
Biuro zawodów będzie zlokalizowane na Stadionie Miejskim (przy ul. Kozielskiej 30) i będzie czynne od godz. 7:30 do 9:30.

Rajd Nordic Walking wystartuje o godz. 9:00, biuro zawodów będzie czynne od godz. 7:00.

Zapisy nadal trwają! Swój udział można zgłaszać pod adresem https://dostartu.pl/iii-kuznianski-polmaraton-lesny-rafamet-2018-v2118.pl.html

Regulamin wydarzenia jest dostępny na stronie https://dostartu.pl/statute_files/2118_pl.pdf. Zapraszamy także do zapoznania się ze stroną internetową biegu – www.polmaraton-kuznia.pl oraz
jego fanpage: https://www.facebook.com/RafametLesnyKuzniaPolmaraton.

* * *

Autor tekstu: Anna Koza, Adventure Media
Autor zdjęć: Magdalena Matusik, Adventure Media

Share.

About Author

Comments are closed.