EKO-nauka dla najmłodszych

Nauka poprzez zabawę – tak w skrócie określić można spotkania z dziećmi i młodzieżą zorganizowane w ramach kampanii ekologicznej „Lato z klimatem”. W przedsięwzięciu udział wzięła łącznie ponad setka uczestników.

Wspólnie spędzony czas z raciborską młodzieżą zainicjował cykl spotkań, które zaplanowali organizatorzy kampanii „Lato z klimatem”. – Chcemy pobawić się w ekologów – odkrywców, którzy poprzez zabawę mogą się edukować. Spotkania z dziećmi i młodzieżą mają uczyć nowe pokolenie dobrych nawyków i tego, że klimat nie może być im obojętny – mówi inicjatorka akcji, poseł na Sejm RP Gabriela Lenartowicz.

Dwa spotkania – ten sam efekt

Pierwsze spotkanie odbyło się na kąpielisku Obora w Raciborzu, gdzie wspólnie integrowali się uczestnicy letnich zajęć klubów osiedlowych Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna. Krótka pogadanka z młodzieżą udowodniła, że temat zmiany klimatu nie jest im obcy. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w grach i zabawach o tematyce ekologicznej, m.in. posegregować odpowiednio odpady czy rozwiązać krzyżówkę. Dla najbardziej aktywnych przewidziano drobne upominki, a dla każdego – zdrowe jabłko. – Wiem trochę o ekologii i segreguję w domu odpady, ale przyznam, że nie wiedziałam do którego kosza powinny trafić trociny albo paragon. To duże zaskoczenie – komentuje Weronika, uczestniczka zajęć. Na zgromadzoną młodzież czekały dodatkowo EKO-ulotki, w których przedstawione zostały najważniejsze informacje o klimacie oraz kilka ciekawostek wartych uwagi.

Kolejne spotkanie odbyło się z młodzieżą uczęszczającą do klubu „Strefa” w Raciborzu. Tutaj również nie zabrakło małego kompendium wiedzy na początek oraz atrakcji i nagród. – Cieszę się, że dzieci sporo wiedzą, jednak wciąż ta wiedza jest niewystarczająca. Przed nami jeszcze dużo pracy – dodaje inicjatorka akcji. Młodzież i tym razem chętnie brała udział w ekologicznych zabawach. – Bardzo nam się podobało, mogłyśmy dowiedzieć się jak dbać o środowisko oraz co to w ogóle jest zmiana klimatu – opowiadają Eliza i Julia, uczestniczki zajęć. Na zakończenie, również tutaj, każdy otrzymał jabłko oraz ulotkę.

Kolejne akcje przed nami

Przypomnijmy, że inicjatywa „Lato z klimatem” skierowana jest do mieszkańców regionu – Racibórz, Rybnik, Żory i Wodzisław Śląski. W związku z tym organizatorzy planują spotkać się z różnymi odbiorcami w kilku miejscowościach. Kolejna akcja dla młodzieży przewidziana jest w Rybniku. Równolegle do spotkań z najmłodszymi, organizatorzy zaplanowali również cykl dla kobiet – Ekologiczna Pani Domu.