Leworęczni w pracy – co ich wyróżnia?

Leworęczni w pracy – co ich wyróżnia?

Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem leworęcznym, czy też szukasz kogoś do zatrudnienia, istnieje wiele zalet posiadania w swoim zespole osób leworęcznych. Na przykład, są one bardziej kreatywne niż osoby praworęczne. Mogą również mieć przewagę, jeśli chodzi o uprawianie sportu.

„Leworęczni” osiągają wyższe wyniki w kreatywności

Przeprowadzono kilka badań mających na celu zbadanie związku między leworęcznością a kreatywnością. Wyniki pokazują, że osoby leworęczne są bardziej kreatywne niż osoby praworęczne. Osoby leworęczne były bardziej kreatywne w zakresie rozwiązywania problemów, wizualizacji, intuicji, śnienia i wyobraźni.

W badaniach sprawdzono również powiązania leworęczności z zaburzeniami psychicznymi. Oszacowano, że 40 procent osób, które mają zaburzenia psychotyczne jest leworęcznych. Inne badanie wykazało, że osoby leworęczne częściej są malarzami, pisarzami, muzykami i architektami. Wyniki te były szczególnie wyraźne wśród osób leworęcznych z wyższym wykształceniem.

Osoby leworęczne mają lepszą koordynację językową, bardziej kreatywną wizualizację, lepszą intuicję i lepszą zdolność do wyjaśniania swoich kreatywnych pomysłów – sekcja ta została przygotowana przez autora serwisu stomatologdobremiasto.pl. Te umiejętności pomagają im myśleć bardziej kreatywnie i mogą przyczyniać się do wzrostu ich statusu społecznego.

W badaniu Uniwersytetu w Groningen przyjrzano się związkowi między leworęcznością a kreatywnością. Naukowcy zrekrutowali 20 539 osób, które wzięły udział w teście kreatywności. Test oceniał każdego uczestnika w skali od 0 do 100. Leworęczni uzyskali średnio o 5,3 punktu więcej niż praworęczni. Wynik standardowy wyniósł z=4,2.

Leworęczni byli również bardziej kreatywni niż praworęczni pod względem rozwinięcia myślenia, płynności i oryginalności. Osoby praworęczne potrzebowały więcej czasu na wypełnienie testu inteligencji. Uzyskały również lepsze wyniki w rozwiązywaniu problemów, wizualizacji, rytmie i intuicji.

Leworęczni są również bardziej kreatywni pod względem wyobrażania sobie konsekwencji swoich pomysłów. Może to pomóc im zwiększyć szanse na przeżycie.

W małym badaniu holenderski zespół badawczy wykorzystał kwestionariusz do oceny kreatywności. Zrekrutowali 50 osób leworęcznych i grupę osób praworęcznych. Osoby leworęczne otrzymały test kreatywności, w którym odpowiadały na pytania.

Leworęczni uzyskali wyższe wyniki niż praworęczni zarówno w Torrance Tests of Creative Thinking, jak i Divergent Thinking Test. Wyniki były podobne u osób praworęcznych.

Naukowcy uważają, że leworęczni są bardziej kreatywni, ponieważ mają wyższy poziom lateralizacji w swoich mózgach. Uważają, że mniej lateralizowane mózgi mogą prowadzić do niższych wyników IQ. Uważają również, że osoby leworęczne mają lepsze połączenia lewo-prawe mózgu.

Leworęczni mogą myśleć bardziej kreatywnie niż praworęczni, ponieważ mają lepszą koordynację językową, bardziej kreatywną wizualizację i lepszą intuicję. Wyzwaniem dla nich może być również środowisko twórcze, które jest zorganizowane dla osób praworęcznych.

Częściej giną w wypadkach przemysłowych i samochodowych

Wśród wielu badań przeprowadzonych w celu określenia korelacji między lewą ręką danej osoby a jej zdrowiem, jedno z badań wykazało, że osoby leworęczne są bardziej narażone na śmierć w wypadku samochodowym lub przemysłowym. W rzeczywistości, według jednego z badań, leworęczny mężczyzna jest pięć razy bardziej narażony na śmierć w wypadku samochodowym niż jego praworęczny odpowiednik. Wyniki były tak uderzające, że National Highway Traffic Safety Administration opublikowała badanie zatytułowane Medical Conditions and Driving: Review of Literature, które jest wyczerpującym zbiorem badań medycznych i statystyk dotyczących zagrożeń związanych z prowadzeniem samochodu i jazdą samochodem w ogóle.

Nie jest tajemnicą, że leworęczni mężczyźni i kobiety są bardziej narażeni na schorzenia medyczne prowadzące do wypadku, a la złamana noga czy zawał serca. Pomimo ich zwiększonego ryzyka, są często traktowane jako obywatele drugiej kategorii, jeśli chodzi o ubezpieczenie. W rzeczywistości, badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association w 2013 roku wykazało, że kierowcy leworęczni mieli mniejsze szanse na objęcie ubezpieczeniem samochodowym niż kierowcy praworęczni. Podobnie, praworęczni kierowcy są bardziej narażeni na leczenie w nagłych przypadkach niż leworęczni. Najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków samochodowych jest jazda pod wpływem alkoholu, i to nie tylko pijanych kierowców.

Chociaż badanie nie było w stanie wyciągnąć wniosków z wyników, to sugeruje, że leworęczni byli bardziej narażeni na śmierć w wypadku samochodowym niż praworęczni kierowcy, co było w dużej mierze pomijane w przeszłości. Badanie było również w stanie obalić powszechnie panujące przekonanie, że leworęczni częściej cierpią z powodu urazu mózgu. To badanie było dobrodziejstwem dla ubezpieczycieli samochodowych i dobrodziejstwem dla milionów kierowców na drodze dzisiaj.

Badanie opublikowane przez National Highway Traffic Safety Administration wykazało, że kierowcy na Środkowym Zachodzie byli bardziej narażeni na śmierć w wypadku samochodowym niż ich odpowiednicy na południu i zachodzie. Badanie wykazało również, że kierowcy w obszarach miejskich byli bardziej narażeni na śmierć w wypadku samochodowym, a leworęczny mężczyzna był bardziej śmiertelnym kierowcą niż jego praworęczny odpowiednik.

Są bardziej narażeni na objawy zespołu stresu pourazowego

PTSD może być spowodowane przez bycie świadkiem lub przeżycie traumatycznego wydarzenia. Może mieć wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Objawy mogą obejmować retrospekcje, koszmary, złość, zmęczenie i podwyższone pobudzenie. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza któregokolwiek z tych objawów, powinieneś jak najszybciej poszukać pomocy.

Badanie przedstawione na corocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego wykazało, że osoby leworęczne są bardziej narażone na wystąpienie PTSD niż osoby praworęczne. Wykazały one również subtelne zachowania świadczące o PTSD. W badaniu stwierdzono również, że osoby, które miały w swoim życiu traumatyczne wydarzenie, były bardziej narażone na rozwój PTSD.

Osoby, które doświadczyły traumatycznego wydarzenia mogą wykazywać objawy takie jak depresja, złość, niepokój, problemy ze snem i utrata apetytu. Mogą również wykazywać podwyższone pobudzenie i brak koncentracji. Objawy te mogą utrzymywać się przez lata. PTSD może również wpływać na zdolność osoby do pracy lub wykonywania codziennych czynności. Ważne jest, aby szukać pomocy, jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, ma PTSD. Może to wpłynąć na życie społeczne, relacje i zdrowie psychiczne danej osoby.

W badaniu stwierdzono również, że osoby z PTSD są bardziej narażone na rozwój chorób serca. Mają też zwiększone złogi tłuszczowe w tętnicach. Ludzie, którzy mają PTSD są również bardziej narażeni na większą śmiertelność.

W badaniu stwierdzono, że osoby, które mają PTSD mają zmniejszony przepływ krwi do serca. Może to prowadzić do powstawania tętniaków mózgu. Badanie wykazało również, że ludzie, którzy mają PTSD mają niższą objętość hipokampa. Jest to część mózgu, która jest zaangażowana w proces „oceny zagrożenia”.

W badaniu stwierdzono, że osoby, które mają PTSD mają większe stężenie genów, które są związane z reakcją na stres. Naukowcy stwierdzili, że szczególnie istotny jest gen PTSD FKBP5. Inne geny uznane za szczególnie ważne to TCF4 i CAMKV.

W badaniu stwierdzono również, że osoby, które mają PTSD są bardziej narażone na śmierć z powodu chorób serca, cukrzycy lub przewlekłej choroby wątroby. Oznacza to, że PTSD jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i może zwiększać ryzyko śmierci z powodu udaru mózgu.

Mogą mieć przewagę w niektórych sportach

To, czy osoby leworęczne mają przewagę w niektórych sportach, było tematem debaty. Naukowcy sugerują, że leworęczni mogą mieć przewagę w niektórych sportach walki, takich jak boks, zapasy i mieszane sztuki walki. Pomimo tych twierdzeń, osoby leworęczne stanowią tylko około 10 procent populacji. I są nadreprezentowani tylko w sportach, które obejmują bezpośrednią interakcję między graczami.

Jedna z teorii sugeruje, że osoby leworęczne mają naturalną przewagę ze względu na zdolność do szybszej reakcji na ruchy przeciwnika. Leworęczni mają przewagę w sportach walki, ponieważ mogą zaskoczyć przeciwników, którzy są przyzwyczajeni do konfrontacji z praworęcznymi przeciwnikami.

Inna teoria sugeruje, że osoby leworęczne mogą mieć naturalną przewagę, ponieważ mają bardziej wydajne połączenia mózgowe. Ludzki umysł ćwiczy to poprzez powtarzanie, co oznacza, że jest bardziej prawdopodobne, że osoby leworęczne rozwiną odruchy przeciwko osobom praworęcznym.

Sporty, które wymagają automatycznych reakcji mogą być podstępne dla leworęcznych. Mogą oni potrzebować więcej praktyki przeciwko leworęcznym przeciwnikom, aby dostroić swoje reakcje. Na przykład, tenisiści muszą mieć szybki refleks, aby uderzyć piłkę. Ale w szybszej grze, takiej jak tenis stołowy, będą mieli mniej czasu na reakcję.

Dr Florian Loffing, naukowiec sportowy z Uniwersytetu w Oldenburgu w Niemczech, przeprowadził badanie leworęczności czołowych sportowców w różnych dyscyplinach. Jego wyniki zostały opublikowane w Biology Letters. Loffing odkrył, że najlepsi leworęczni w danym sporcie byli dwa razy bardziej skłonni do uprawiania sportu o krótkim czasie reakcji. Sporty z dłuższym czasem reakcji, jak baseball, miały mniejszą liczbę leworęcznych graczy.

Loffing odkrył również, że leworęczni byli nadreprezentowani w sportach interaktywnych, gdzie gracze bezpośrednio wpływają na ruchy innych. Zebrał dane dotyczące leworęczności od 100 najlepszych miotaczy baseballowych i graczy w krykieta. Przeanalizował również wideo z interaktywnych sportów. Na przykład w tenisie czas pomiędzy uwolnieniem piłki a kontaktem kij-piłka jest o połowę krótszy niż w squashu i badmintonie.

Inne sporty, z których mogą skorzystać leworęczni, to szermierka, w której południowcy mogą bałamucić przeciwników przyzwyczajonych do walki z praworęcznymi. Podobnie jest w boksie, gdzie leworęczni zawodnicy mają przewagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę