
Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy sprawcą mobbingu, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby go zwalczyć. Ten artykuł zawiera wskazówki dotyczące radzenia sobie z mobbingiem, dokumentowania go i kultywowania atmosfery szacunku.
Dokumentowanie mobbingu
Na szczęście istnieją pewne mechanizmy organizacyjne, które pomagają zapobiegać mobbingowi w miejscu pracy. Mechanizmy te opierają się na sprawiedliwości organizacyjnej, przejrzystości i odpowiedzialności. Mogą być bardzo skuteczne w zapobieganiu mobbingowi i są wspierane przez takie narzędzia jak komunikacja integracyjna, mierniki wydajności i nagrody. Jest jednak pewien minus: narzędzia te nie chronią przed zwykłą zaciekłością.
Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z mobbingiem w pracy jest udokumentowanie zdarzenia. Może to obejmować kilka kroków, w tym spisanie szczegółów zdarzenia, prowadzenie dziennika i zapisanie nazwisk świadków. Dokumentacja jest ważną częścią procesu, ponieważ może okazać się pomocna w późniejszym czasie, a także dlatego, że może pomóc w zidentyfikowaniu wzorca mobbingu.
Na przykład, dokumentacja może ujawnić wzór zachowań związanych z zastraszaniem, a także może wskazać, kiedy zastraszanie jest najbardziej prawdopodobne. To może pomóc Ci określić, kiedy powinieneś eskalować sytuację. Może też pomóc w odkryciu prawdziwych intencji dręczyciela.
Motywacją dręczyciela jest zazwyczaj jego własny interes. Może on czuć się niepewnie w swojej pracy lub pozycji, albo może szukać uwagi. Dręczyciel może również czuć się urażony w stosunku do kolegi z pracy. Mobbing często występuje w środowiskach sprzedaży.
Oceniając najlepszy mechanizm organizacyjny zapobiegający mobbingowi w miejscu pracy, ważne jest określenie, które narzędzia będą najbardziej skuteczne w Twoim konkretnym miejscu pracy. Możesz również dowiedzieć się, czy istnieje komisja ds. skarg i zażaleń, która służy określonym typom pracowników. Jeśli takowa istnieje, możesz chcieć się z nią niezwłocznie skontaktować, aby uzyskać informacje na temat procesu.
Najlepszy mechanizm organizacyjny zapobiegający mobbingowi w miejscu pracy to ten, który obejmuje przejrzyste nagrody, dokładne mierniki wydajności oraz zachęty, które są sprawiedliwe i uzasadnione. Jednak powinieneś również podjąć działania zniechęcające do zachowań egoistycznych. Na przykład, jeśli pracownik jest wykorzystywany, organizacja powinna również zniechęcać go do odwetu.
Na przykład, dręczyciel może nie być w stanie dostrzec, jak jego zachowanie wpływa na innych, a więc może nie myśleć, że robi coś, co szkodzi pracownikom. Jeśli jednak pracownik widzi, że jego zachowanie jest szkodliwe dla innych, organizacja powinna zrobić wszystko, aby pracownik czuł się bezpiecznie.
Najlepszym sposobem na to jest udokumentowanie wszystkiego, począwszy od samego incydentu mobbingu, aż po kontakt po nim. Dokumentacja powinna zawierać dokładny charakter mobbingu i wszelkie skutki dla pracownika. Ponadto powinna zawierać zdjęcia, cytaty i nazwiska świadków.
Dokumentacja jest również ważna, ponieważ może służyć jako dokumentacja prawna. W przypadku, gdy pracodawca próbował powstrzymać mobbing, ale mu się to nie udało, może próbować uniknąć odpowiedzialności udowadniając, że pracownik nie wykorzystywał zasobów firmy.
Kultywowanie atmosfery szacunku
Tworzenie kultury szacunku w swoim miejscu pracy jest ważnym krokiem w kierunku wspierania bardziej pozytywnej i produktywnej kultury pracy. Pomaga zapewnić, że miejsce pracy jest bardziej przyjazne i efektywne, a także sprzyja utrzymaniu pracowników, produktywności i satysfakcji z pracy.
Kultura szacunku w miejscu pracy jest definiowana jako zestaw zachowań, działań i zasad, które zachęcają do tworzenia pozytywnego i produktywnego środowiska pracy. Obejmuje ona zobowiązanie do traktowania wszystkich pracowników i współpracowników z szacunkiem oraz do postępowania w sposób uczciwy. Ponadto, promuje pracę zespołową i zaangażowanie wśród pracowników oraz zachęca pracowników do odkrywania możliwości.
Najlepsze miejsca pracy są wolne od nadużyć i nękania oraz zachęcają pracowników do angażowania się w pełne szacunku i produktywne interakcje ze sobą. Szacunek w miejscu pracy obejmuje traktowanie wszystkich pracowników z godnością i poszanowanie unikalnej wartości każdego pracownika. Promuje on również skuteczną komunikację i współpracę, co zwiększa wydajność i satysfakcję z pracy.
Szacunek w miejscu pracy obejmuje wiele czynników, w tym: zaangażowanie kierownictwa w słuchanie i uznawanie problemów pracowników, przekazywanie pracownikom istotnych zadań, docenianie wkładu pracowników oraz traktowanie wszystkich z takim samym szacunkiem. Można ją dostrzec w uważności i reakcji przełożonego na pracowników lub w uważności i reakcji współpracownika na pytania innego współpracownika.
Aby stworzyć miejsce pracy pełne szacunku, pracodawcy muszą już dziś stworzyć silną kulturę. Ważne jest również opracowanie szkoleń i edukacji, aby zapewnić, że pracownicy i przełożeni rozumieją, jak skutecznie pracować w pełnym szacunku i produktywnym miejscu pracy.
Przy tworzeniu kultury szacunku w miejscu pracy ważne jest ustanowienie jasnych i spójnych zasad i polityki. Zasady te powinny zawierać informacje o tym, jakie rodzaje zachowań są nie do zaakceptowania, a także jak postępować w przypadku zastraszania i innych nieodpowiednich zachowań. Powinny one również zawierać konsekwencje za te zachowania, takie jak pisemne ostrzeżenia i zawieszenia. W zależności od charakteru mobbingu, może również obejmować rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem lub pracownicą.
Jeśli nie jesteś pewien, jak stworzyć kulturę szacunku w pracy, pomocne może być zwrócenie się do konsultanta ds. miejsca pracy. Eksperci ci mogą pomóc w opracowaniu zasad i procedur dotyczących nękania w miejscu pracy oraz przeprowadzić szkolenia dla menedżerów i pracowników. Mogą również prowadzić seminaria na temat praktyk w miejscu pracy opartych na szacunku i prowadzić mediacje w sporach między pracownikami.
Aby stworzyć kulturę szacunku w miejscu pracy, powinieneś zachęcać pracowników do mówienia tego, co myślą i dzielenia się swoimi opiniami. Należy również unikać lekceważenia lub obrażania pomysłów innych pracowników. Dobrym przykładem może być zachęcanie pracowników do zapisywania pomysłów, które mają, a następnie omawiania ich ze współpracownikami.
Jeśli zauważysz, że jesteś zastraszany, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest powiadomienie odpowiednich osób. Może to być kierownik, dział kadr lub przedstawiciel związku zawodowego. Może to być również złożenie skargi. Jeśli złożysz skargę, będziesz musiał zachować dowody na poparcie swojej tezy.
Podejmij działania, jeśli jesteś ofiarą
Niezależnie od tego, czy masz w swoim zespole osobę zastraszaną, czy jesteś ofiarą zastraszania w miejscu pracy, ważne jest, aby podjąć działania. Mobbing jest formą molestowania i może powodować niepotrzebny stres i obniżenie wydajności. Może być dyskryminujący ze względu na wiek, płeć, rasę, orientację seksualną i niepełnosprawność.
Mobbing może prowadzić do uczucia depresji, stresu, a nawet myśli samobójczych. Może również wpływać na zdrowie psychiczne i samopoczucie pracownika. Jeśli czujesz, że jesteś zastraszany, powinieneś zasięgnąć profesjonalnej porady.
Niektóre miejsca pracy mają wyznaczoną osobę, z którą można porozmawiać. Mogą one również posiadać zasady dotyczące zgłaszania przypadków znęcania się. Jeśli tak nie jest, możesz skontaktować się z działem kadr. Może on posiadać podręcznik, w którym opisany jest proces zgłaszania mobbingu. Możesz również skonsultować się ze swoim związkiem zawodowym. Przedstawiciel związku może udzielić porady i wskazówek dotyczących postępowania w przypadku mobbingu.
Podczas konfrontacji z dręczycielem staraj się być asertywny. Dręczyciele zazwyczaj działają z zazdrości lub niepewności. Zwracając uwagę na jego działania, możesz przekonać go, by przestał. Jeśli dręczyciel nie przestaje, możesz rozważyć zasięgnięcie porady prawnej. Jednak zazwyczaj nie jest to mądre posunięcie. Prawnik może Cię kosztować i nie w każdej sytuacji może być odpowiedni.
Powinieneś również udokumentować incydent. Możesz chcieć zrobić zdjęcia, spisać szczegóły i zapisać e-maile. Mogą one pomóc w późniejszym przypomnieniu sobie zdarzenia. Warto również zapisać notatki dotyczące czasu i miejsca zdarzenia. Może to pomóc w uzyskaniu właściwych informacji podczas rozmowy z kierownictwem lub związkiem zawodowym.
Jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana, możesz rozważyć złożenie skargi do działu kadr lub Komisji ds. Komisja może zbadać Twoją sprawę i zdecydować o zorganizowaniu konferencji lub przesłuchania. Jednakże, możesz nie być w stanie podjąć działań prawnych przeciwko pracodawcy, jeśli nie podejmie on działań. Możesz jednak mieć możliwość złożenia wniosku o niesprawiedliwe „konstruktywne” zwolnienie.
Możesz również rozważyć pracę z terapeutą. Terapeuci mogą pomóc ci nauczyć się radzić sobie z emocjami i zwiększyć twoją pewność siebie. Mogą również wzmocnić Twoje umiejętności komunikacyjne. Właściwy terapeuta może również pomóc Ci znaleźć sposób na poradzenie sobie z sytuacją znęcania się.
Powinieneś także podjąć działania, które pomogą Ci zapobiec mobbingowi. Na przykład, możesz powiedzieć swoim współpracownikom, że zamierzasz zacząć dokumentować mobbing. Możesz również poprosić współpracowników o pomoc w tym zakresie. Warto również rozważyć napisanie listu do szefa. Dzięki temu pokażesz swojemu przełożonemu, że podejmujesz działania.
Możesz również rozważyć skorzystanie z programów pomocy pracowniczej. Programy te mają na celu pomóc pracownikom w radzeniu sobie z problemami zdrowia psychicznego. Niektórzy pracodawcy mają specjalnie przeszkolony personel do pomocy w przypadku mobbingu.