Najczęstsze objawy przepracowania

Najczęstsze objawy przepracowania

Przepracowanie może mieć wiele konsekwencji. Może to spowodować, że będziesz zbyt zestresowany, będziesz miał pretensje do chodzenia do pracy lub poczujesz, że zawsze jesteś w tyle. Istnieje kilka znaków, które pomogą Ci zidentyfikować, czy cierpisz z powodu przepracowania, czy nie.

Poczucie, że zawsze jesteś w tyle

Posiadanie właściwego harmonogramu pracy jest dużą częścią unikania przepracowania. Chcesz zaplanować czas na odłączenie się od zasilania i naładowanie baterii. Jeśli tego nie zrobisz, możesz stać się wypalony. Dobrze opracowany harmonogram pracy jest również niezbędny, jeśli pracujesz zdalnie.

Jednym z najczęstszych objawów przepracowania jest poczucie, że zawsze jesteś w tyle. Może się to zdarzyć, ponieważ pracujesz nad projektami, które wymagają więcej czasu niż masz. Kiedy tak się dzieje, nie jesteś w stanie wykonać zadań na czas i w końcu się wypalisz. Może to również spowodować, że przegapisz ważne wydarzenia w swoim życiu. Ważne jest, aby zaplanować czas na rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

Pierwszym krokiem jest ustalenie, dlaczego czujesz się przepracowany. Istnieje wiele różnych czynników, które mogą spowodować, że staniesz się przepracowany – te dane są udostępnione przez portal . Niektóre z tych czynników to wybory osobiste, wybory szefa i kultura firmy. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co powoduje przepracowanie, jest dokonanie bilansu swoich nawyków zawodowych.

Będziesz chciał również przyjrzeć się bliżej temu, czego się od ciebie wymaga. Świetnym sposobem na poznanie oczekiwań szefa jest zapytanie go o to. Być może będzie on skłonny oddelegować część Twojej pracy. Jeśli nie ma takiej możliwości, możesz poprosić o spotkanie w cztery oczy, aby omówić swój harmonogram pracy i obowiązki.

Jeśli Twój harmonogram pracy stał się zbyt wymagający, być może będziesz chciał poszukać nowej pracy. Jeśli jesteś menedżerem, będziesz chciał poświęcić czas na omówienie obciążenia pracą ze swoimi pracownikami i zobaczyć, jak możesz sprawić, by byli szczęśliwsi i bardziej wydajni. Być może będziesz musiał nawet poprosić swoich pracowników, aby wzięli na siebie kilka dodatkowych zadań.

Podczas gdy niemożliwe jest całkowite uniknięcie przepracowania, możesz nauczyć się nim zarządzać i zamienić je w atut. Jednym z najlepszych sposobów na zarządzanie przepracowaniem jest wyznaczenie sobie limitów. Limity te mogą obejmować pracę w dodatkowych godzinach lub zredukowany harmonogram pracy. To może pomóc Ci uniknąć wypalenia i utrzymać motywację na wysokim poziomie.

Odrzucanie pomysłu pójścia do pracy

Biorąc pod uwagę fakt, że 4,3 miliona Amerykanów zwiało z pracy w miesiącu grudniu, nie jest zaskakujące, że najbardziej popularną formą przepracowania jest odradzanie pomysłu pójścia do pracy. Jednak prawdziwym problemem z przepracowaniem jest to, że może sprawić, że poczujesz się w tyle w innych obszarach swojego życia, co sprawia, że czujesz się tak, jakbyś nie do końca żył zgodnie ze swoim potencjałem. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc ci wejść na właściwą ścieżkę.

Najbardziej oczywistym krokiem jest ustalenie, co powoduje Twoje przepracowanie. Jeśli masz pracę z dużą ilością nadgodzin lub pracodawcę, który nie szanuje Twoich potrzeb, najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie innej pracy. Alternatywnie, możesz zdecydować się na pracę w niepełnym wymiarze godzin lub nawet podjąć się projektów freelancerskich.

Pomimo tego, że przepracowanie jest plagą, możliwe jest znalezienie szczęśliwego środka. Zacznij od sporządzenia listy swoich priorytetów i poproś szefa o odrobinę swobody. Szybkie porównanie Twoich obowiązków z opisem stanowiska pracy ujawni, czy jesteś przepracowany, czy po prostu jesteś pomijany. Jeśli znajdziesz się w tej drugiej sytuacji, zapytaj swojego przełożonego o aktualizację nazwy stanowiska lub struktury wynagrodzenia. Zdziwisz się, jak wiele stanowisk jest w zawieszeniu. Dzięki temu będziesz mógł przekazać mniej ważne zadania innym.

Na koniec pamiętaj, że dobrze jest się trochę zabawić. Wesołe środowisko pracy jest równie ważne jak produktywne i może w znacznym stopniu pomóc Ci wrócić na właściwe tory. Gdy ty zaczynasz ulepszać twój work-life równowagę, ty znajdujesz że ty jesteś szczęśliwy i produktywny w twój dziennej pracy. Będziesz również cieszyć się lepszym czasem rodzinnym, co pomoże Ci rozwinąć się jako osoba. Z odrobiną szczęścia i cierpliwości, będziesz na drodze do lepszej przyszłości. Poza tym, kto wie, może się okazać, że znalazłeś swoją wymarzoną pracę.

Posiadanie dobrze zaokrąglonego życia jest o wiele przyjemniejsze, jeśli nie masz do czynienia z szefem, który traktuje cię jak trybik w kole.

Hormony stresu zbierają swoje żniwo w układzie naczyniowym

Pomimo tego, że stres jest normalną częścią życia, może mieć negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Stres może nie tylko powodować wysokie ciśnienie krwi i choroby układu krążenia, ale także wpływa na układ pokarmowy, układ endokrynny i układ nerwowy.

Kiedy Twoje ciało jest pod wpływem stresu, podwzgórze w mózgu wyzwala nadnercza do uwolnienia hormonów stresu, takich jak kortyzol i prolaktyna. Hormony te zwiększają tętno i ciśnienie krwi. Wysyłają również krew do mięśni, dzięki czemu jesteś bardziej czujny. Hormony te zwiększają również poziom cukru we krwi.

Oprócz podniesienia ciśnienia krwi, hormony stresu wpływają również na poziom cholesterolu i układ oddechowy. Zmniejszają także zdolność Twojego układu odpornościowego do zwalczania chorób.

Niektóre hormony stresu mogą również wpływać na twoją mikrobiotę jelitową, która może mieć większą wrażliwość na stres. Hormony stresu zwiększają poziom cukru we krwi, co może zwiększyć ryzyko chorób serca i cukrzycy. Zwiększają również tętno, co może prowadzić do ataków serca.

W kilku badaniach stwierdzono, że ludzie, którzy są stale pod wpływem stresu, mają zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca. Przewlekły stres zwiększa Twoje ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, wysokiego ciśnienia krwi, udaru i cukrzycy typu 2.

Przewlekły stres może również prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia stanu zapalnego w tętnicach wieńcowych. Kiedy tętnice są w stanie zapalnym, krew bogata w tlen jest ograniczona do serca.

Wysoki poziom hormonu stresu może zwiększyć ryzyko udaru, zawału serca i chorób serca. Objawy tych dolegliwości mogą obejmować bóle głowy, zgagę, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, zmęczenie, bezsenność i problemy z trawieniem. Przewlekły stres może również przyczynić się do zwężenia naczyń krwionośnych.

Mózg inicjuje reakcję stresową, gdy wyczuwa zagrożenie. Hormony stresu zwiększają tętno, powodują zwężenie naczyń krwionośnych i podnoszą ciśnienie krwi. Wywołują również zwiększony stan zapalny w Twoim układzie krążenia.

Podczas stresu serce pracuje ciężej i szybciej, aby pompować krew do mięśni. Stres może również wydłużyć czas regeneracji. Kiedy osoba jest pod wpływem stresu, jest bardziej podatna na choroby wirusowe. Osoby, które przeżywają stresujące wydarzenie, często odczuwają jego skutki przez wiele dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę