Praca w Holandii bez doświadczenia

Praca w Holandii bez doświadczenia

Brak doświadczenia w pracy w Holandii może wydawać się prawdziwą wadą, gdy próbujesz znaleźć pracę w tym kraju, ale istnieje wiele sposobów, aby zdobyć doświadczenie w kraju bez większych trudności. Na przykład możesz ubiegać się o pojedyncze pozwolenie GVVA, które pozwoli Ci pracować w kraju podczas zdobywania doświadczenia.

Procesy ubiegania się o pracę

Zdobycie pracy w Holandii może być trudne. Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem procesu.

Po pierwsze, powinieneś mieć solidne CV. Powinieneś również przygotować list motywacyjny. List motywacyjny powinien wyjaśniać, dlaczego chcesz pracować w tej konkretnej firmie. Powinien być również napisany w języku danej firmy. Jeśli starasz się o pracę w Holandii, warto zlecić tłumaczenie CV na język holenderski.

Holendrzy są znani ze swojej gościnności. Typowa rozmowa kwalifikacyjna może obejmować test umiejętności. Możesz nawet zostać poproszony o przedstawienie referencji.

Holendrzy są również znani ze swojego bezpośredniego podejścia. W przeciwieństwie do innych krajów, możesz nie otrzymać oferty na miejscu. Może się zdarzyć, że będziesz musiał poczekać kilka tygodni, zanim otrzymasz ofertę pracy.

Możesz również potrzebować pozwolenia na pracę, aby pracować w Holandii. Nie musisz jednak uzyskiwać pozwolenia na pracę, jeśli jesteś obywatelem UE, EOG lub Szwajcarii.

Holandia jest świetnym miejscem do pracy z wielu powodów. Jest to bardzo kosmopolityczny kraj o wysokim standardzie życia. Ma również niską stopę bezrobocia. Wiele firm rozszerza swoją działalność na Holandię. Oznacza to, że możesz znaleźć pracę w wielu różnych branżach.

Holandia to świetne miejsce do pracy, jeśli uda Ci się pokonać barierę językową. Holendrzy są również tolerancyjnym narodem. W Holandii jest duża społeczność ekspatów. Jeśli chcesz nawiązać kontakt z ludźmi w Holandii, powinieneś rozważyć dołączenie do grupy ekspatów.

Jeśli szukasz najlepszego sposobu na zdobycie pracy w Holandii, powinieneś rozważyć agencję rekrutacyjną. Tego typu firmy mogą pomóc Ci znaleźć pracę w bezpieczny i skuteczny sposób.

Niedobór umiejętności w Holandii

Obecnie w Holandii występuje niedobór umiejętności w wielu różnych dziedzinach. Wynika to z faktu, że wiele osób opuszcza rynek pracy. Rekordowa liczba pracowników ubiegała się o zasiłek dla bezrobotnych podczas pierwszej części pandemii.

OECD twierdzi, że w Holandii przez najbliższą dekadę będzie brakowało wykwalifikowanych pracowników. W badaniu przeprowadzonym w Holandii znaczny odsetek pracodawców wskazał, że potrzebuje więcej pracowników.

Rząd holenderski sprzeciwia się otwarciu większej liczby wakatów dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Bruksela zasugerowała jednak, że można to zrobić. Ostatni raport Startup Amsterdam i Amsterdam Economic Board stwierdził, że zapotrzebowanie na talenty technologiczne wzrosło o dwie trzecie w ciągu ostatniego roku.

Holandia jest członkiem Unii Europejskiej (UE). Gospodarka w tym kraju zatrudnia 10,5 mln osób. Rocznie otwieranych jest około 250 tysięcy nowych miejsc pracy.

Jedna na pięć osób pracujących w Holandii prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek. Jest to największy udział wśród krajów europejskich.

Holandia jest uważana za jedno z najlepszych miejsc na świecie do pracy. Posiada nowoczesne instytucje demokratyczne i liberalne prawo. Jest również wiodącym innowatorem.

Holandia jest domem dla wielu międzynarodowych firm. Niektóre z największych to ING, Philips i Unilever.

W Holandii sektor opieki zdrowotnej jest pod presją z powodu zwiększenia średniej długości życia. Branża ta boryka się również z brakiem personelu. Ponadto wielu studentów wybiera pozostanie w szkole zamiast szukania pracy.

Holandia ma długą tradycję inżynierii high-tech. Jest również znana jako lider w dziedzinie morskiej energii wiatrowej. Praca w rolnictwie jest również popularna w Holandii. Wymaga ona wielu szkoleń technicznych.

Możliwa praca w Amsterdamie bez znajomości języka holenderskiego

Niezależnie od tego, czy szukasz pracy tymczasowej czy stałej, istnieje kilka sposobów, aby Twoja przeprowadzka zakończyła się sukcesem. Możesz przejrzeć różne strony internetowe z ofertami pracy, spróbować nawiązać kontakt z przyjaciółmi i współpracownikami, a także poszukać grup na Facebooku lub LinkedIn.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że Holandia jest dość otwartym krajem. Istnieje wiele międzynarodowych firm, które mają biura w Amsterdamie i innych holenderskich miastach. Jeśli masz umiejętności wymagane do pracy w tym kraju, znajdziesz wiele możliwości.

Najlepszym sposobem na znalezienie pracy jest szukanie ofert pracy w Amsterdamie online. Możesz przeszukać stronę iAmsterdam w poszukiwaniu otwartych stanowisk w różnych branżach. Istnieje również kilka agencji, które specjalizują się w znajdowaniu pracy dla osób nie będących obywatelami Amsterdamu.

Możesz również sprawdzić stronę z ofertami pracy Expatica. Strona ta zawiera ponad 70 000 ofert pracy. Jeśli nie mówisz po niderlandzku, ta strona jest dobrym miejscem do rozpoczęcia.

Najlepsze jest to, że nie musisz znać holenderskiego, aby dostać dobrą pracę. Wiele firm chętnie Cię zatrudni, jeśli potrafisz mówić po angielsku.

Holandia jest również jednym z najbardziej międzynarodowych krajów w Europie. Jeśli jesteś obywatelem kraju członkowskiego UE, będziesz miał tę zaletę, że będziesz mógł pracować tutaj bez konieczności uzyskania holenderskiego pozwolenia na pracę.

Rozmowa wideo jest również dopuszczalną częścią procesu zatrudniania. Jednak możesz chcieć uniknąć korzystania z tej metody, jeśli ubiegasz się o pracę w lokalnej firmie.

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z sieci społecznościowej, takiej jak LinkedIn, Facebook lub Twitter, aby dowiedzieć się, co dzieje się na holenderskim rynku pracy.

GVVA Jednolite zezwolenie dla osób przyjeżdżających do Holandii w celu zdobycia doświadczenia zawodowego

GVVA Jednolite zezwolenie dla osób przyjeżdżających do Holandii bez doświadczenia zawodowego łączy w sobie zezwolenie na pobyt i zezwolenie na pracę. Pozwolenie to umożliwia osobom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego poszukiwanie zatrudnienia w Holandii. Pozwolenie wydawane jest przez holenderski Wydział Imigracji i Naturalizacji, czyli IND. IND oceni wniosek wnioskodawcy i podejmie decyzję w ciągu 90 dni.

GVVA Pozwolenie jednorazowe dla osób przyjeżdżających do Holandii bez doświadczenia zawodowego wymaga złożenia wniosku przez wnioskodawcę za pośrednictwem poczty. Wnioskodawca musi dostarczyć ważny paszport, list zapraszający od pracodawcy w Holandii oraz inne dokumenty. Dokumenty muszą być zalegalizowane i przetłumaczone na co najmniej dwa inne języki. Wnioskodawca może również złożyć sprzeciw. IND podejmie decyzję na podstawie opinii holenderskiej agencji ubezpieczeń społecznych, UWV.

GVVA Pojedyncze zezwolenie dla osób przyjeżdżających do Holandii bez doświadczenia zawodowego nie jest dostępne dla migrantów wiedzy lub osób posiadających niebieskie karty UE. Od tych migrantów wymaga się spełnienia określonych wymogów dotyczących doświadczenia i wynagrodzenia. Muszą również otrzymać ofertę zatrudnienia od uznanego sponsora.

W ostatnich latach rząd holenderski uprościł proces uzyskiwania pozwolenia na pracę. Wymagania dotyczące tych zezwoleń różnią się w zależności od rodzaju wizy. Pozwolenie na pracę może być przyznane na okres do trzech lat, ale czas trwania może się różnić w poszczególnych przypadkach. W zależności od rodzaju pracy, wnioskodawca może być zmuszony do przedstawienia dowodu, że posiada wystarczające fundusze na czas trwania zezwolenia.

Niektóre specjalne kategorie pracowników mają mniejsze wymagania. Należą do nich muzycy, wykładowcy wizytujący i ekspaci.

Średnie wynagrodzenie w Holandii

W porównaniu do innych krajów rozwiniętych, wynagrodzenia w Holandii są dość przyzwoite. Zakresy wynagrodzeń różnią się w zależności od sektora, firmy, lokalizacji i lat doświadczenia. Średnia pensja w Holandii wynosi około 36 500 EUR rocznie. Nie jest to wysokie w porównaniu z Wielką Brytanią czy USA, ale jest porównywalne.

Na zakresy wynagrodzeń wpływa również wiek, płeć i poziom wykształcenia. Na przykład, absolwent Master’s Degree zarobi 29% więcej niż absolwent Bachelor’s Degree. Minimalne wynagrodzenie dla wysoko wykwalifikowanych migrantów wynosi 3 484 EUR w 2021 roku.

Jeśli jednak planujesz zamieszkać w Holandii, musisz pamiętać, że minimalne wynagrodzenie zależy od wieku i jest obniżone dla osób poniżej 21 lat. Ponadto, może być konieczne dostosowanie wynagrodzenia w zależności od tego, czy pracujesz w niepełnym czy pełnym wymiarze godzin.

Należy również pamiętać, że płaca minimalna jest dostosowywana co sześć miesięcy zgodnie z inflacją. Ponadto rząd dostosowuje minimalne wynagrodzenie co roku zgodnie ze średnią płacą zbiorową w Holandii.

Oprócz wynagrodzenia, holenderscy pracodawcy zapewniają również płatny urlop. Większość pracodawców w Holandii daje swoim pracownikom co najmniej dwadzieścia płatnych dni urlopowych w roku. Podczas tych wakacji pracownicy otrzymują dodatek wakacyjny równy 8% wynagrodzenia brutto za poprzedni rok.

Jeśli uważasz, że otrzymujesz zbyt niskie wynagrodzenie, możesz skontaktować się z pracodawcą lub przedstawicielem związku zawodowego. Możesz również uzyskać bezpłatną poradę prawną w punkcie pomocy prawnej.

Istnieją również ulgi podatkowe dla osób samozatrudnionych. Należy jednak pamiętać, że podatki w Holandii są dość wysokie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę